O Swebach i ich zwyczajach. Dawni mieszkańcy okolic Żar mieli osobliwe wierzenia. Ich państwo dzieliło się na 100 kantonów.

Semnonowie byli ludem swebskim, którzy w I wieku n.e. osiedlili się między Łabą a Odrą . Opisał ich wtedy Tacyt w dziele Germania : 

 „Semnonowie uważają się za najstarszą i najsłynniejszą gałąź Swebów. Ich starożytność jest silnie poświadczona przez ich religię. W określonym okresie wszystkie plemiona tej samej grupy zbierają się wraz ze swoimi przedstawicielami w gaju poświęconym przez wróżby ich przodków i przez niepamiętne stowarzyszenia terroru. Tutaj, publicznie zabijając ludzką ofiarę, świętują okropny początek swojego barbarzyńskiego rytuału. Cześć oddawana jest gajowi również na inne sposoby. Nikt nie wchodzi do niego, chyba że przywiązany łańcuchem, jako niższy, uznający potęgę lokalnego bóstwa. Jeśli zdarzy mu się upaść, nie wolno mu być podnoszonym ani stawać na nogi; musi czołgać się po ziemi. Cały ten przesąd implikuje wiarę, że z tego miejsca naród wziął swój początek, że tutaj mieszka najwyższe i wszechwładne bóstwo, któremu wszystko inne jest poddane i posłuszne. Szczęśliwy los Semnonów wzmacnia tę wiarę; w ich posiadaniu znajduje się sto kantonów, a ogrom ich społeczności sprawia, że ​​uważają się za przywódców plemienia Swebów." [1]

 Nazwa własna Semnonów jest najwyraźniej etymologicznie podobna lub nawet taka sama jak ta zapisana przez rzymskich autorów jako „Suebi”, a w swoim czasie Juliusz Cezar wspomniał o Swebach, ale nie o Semnonach, którzy byli potężną grupą plemienną z 100 kantonami. W jego czasach przewodził im król Ariowist . Król Semnonów Masyas i jego kapłanka Ganna są wspomniani przez Kasjusza Diona . Oddawali cześć najwyższemu bogu ( łac . regnator omnium deus ) w świętym gaju . Gaj jest również wspomniany w poemacie eddycznym Helgakviða Hundingsbana II . Mapa Germanii Ptolemeusza wspomina las zwany Semanus Silva, ale jego związek z Semnonami jest nieznany. W III wieku Semnonowie przenieśli się na południe. 

 Wybrano z Wikipedii, Adam Fularz 

Zarska.pl 

 Dol. Ziel. 24a Zielona Góra

Komentarze